Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Badania CAWI z panelem badawczym Ariadna

2022-07-22

Metoda CAWI to dynamicznie rozwijający się segment badań konsumentów – łatwość wypełnienia ankiety jest czynnikiem zachęcającym respondentów do udzielenia niezbędnych odpowiedzi, który jednocześnie podnosi rzetelność uzyskanych wyników. CAWI stosuje się przede wszystkim jako badanie opinii na temat produktów, usług lub tematów społecznych, badania rynku przed wprowadzeniem nowej oferty oraz badania marketingowe.

Czym są badania CAWI?

Określenie CAWI pochodzi od angielskiej nazwy Computer Assisted Web Interview, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Wywiad Internetowy Wspomagany Komputerowo. Zatem co to jest metoda CAWI? To nic innego jak badania prowadzone za pomocą ankiety elektronicznej do samodzielnego wypełniania przez Internet, które są nazywane również badaniami online, ankietami internetowymi lub internetowymi badaniami opinii i rynku. Badania CAWI zalicza się do badań ilościowych, umożliwiających szybkie przebadanie bardzo dużej grupy respondentów.

Jak działa metoda CAWI?

Wiedząc to co jest badanie CAWI, łatwiej zrozumieć sposób działania tej techniki pozyskiwania informacji. W badaniach CAWI osoby badane są zapraszane do wypełnienia ankiety on-line, co oznacza, że do realizacji wiarygodnych i rzetelnych badań CAWI kluczowe są dwa elementy. Po pierwsze – nowoczesny system ankietowy, a po drugie – możliwość dotarcia do właściwych osób badanych.


System ankietowy panelu Ariadna, to nowoczesny i w pełni autorski projekt dostoswany do najbardziej wymagających zadań badawczych. Jest stale rozwijany i elastycznie dostosowywany do bieżących wymagań realizowanych projektów, a każda nietypowa funkcjonalność może być szybko doprogramowana i zastosowana. Nasze ankiety CAWI gwarantują poprawną i przyjazną prezentację pytań oraz rejestrację odpowiedzi na dowolnych urządzeniach mobilnych oraz stacjonarnych, niezależnie od ich oprogramowania. Dzięki temu, testowanie metodą CAWI jest proste i przede wszystkim – ekonomiczne.


W badaniach na panelu Ariadna biorą udział rzeczywiste osoby o ustalonej tożsamości. Uczestnicy podlegają weryfikacji, mają zapewnioną anonimowość oraz poufność danych osobowych i otrzymują gratyfikację za wypełnianie ankiet. Skutecznie blokowane jest stosowanie botów, czyli nieuczciwe zarabianie na wypełnianiu ankiet za pomocą oprogramowania, które rejestruje w panelu fikcyjne „osoby” i wypełnia ankiety, a następnie transferuje pieniądze, doładowania telefoniczne, kody rabatowe lub inne elektroniczne płatności na konto oszusta (hackera).
Ponadto panel Ariadna poddaje się corocznemu audytowi branżowemu prowadzonemu przez niezależnych audytorów. Innymi słowy w badaniach techniką CAWI na panelu Ariadna biorą udział prawdziwi ludzie, w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi i etycznymi.

Czy badania CAWI są popularne?

Badania ankietowe CAWI to uznana i powszechnie stosowana metoda prowadzenia badań opinii i rynku oraz badań naukowych, w tym badań eksperymentalnych. Bieżące oszacowania wskazują, że dostęp do Internetu posiada już ok. 90% Polaków, co oznacza, że za pomocą ankiety internetowej CAWI można prowadzić różnego rodzaju badania o zasięgu ogólnopolskim na praktycznie dowolnych grupach docelowych.

Ankiety internetowe CAWI: wady i zalety

Badanie online metodą CAWI cieszy się bardzo dużą popularnością przede wszystkim ze względu na łatwość w docieraniu do wyselekcjonowanej grupy respondentów – użytkownik może wypełnić ankietę w najbardziej dogodnym dla siebie momencie, co zwiększa szansę na uzyskanie satysfakcjonujących odpowiedzi. Badania ilościowe CAWI umożliwiają ponadto szybkie pozyskanie potrzebnych informacji, również w przypadku bardzo dużych grup docelowych oraz ich łatwą analizę statystyczną, ponieważ otrzymane dane nie muszą być ręcznie wprowadzane do dedykowanego oprogramowania.

Co więcej, koszt badania CAWI można ograniczyć do minimum ze względu na internetową wysyłkę ankiet. Stosunkowo niska cena badania metodologią CAWI wynika z braku konieczności zatrudniania i szkolenia ankieterów. Możliwość rezygnacji z interakcji na linii ankieter – respondent CAWI pozwala również na zdecydowanie większą swobodę w udzielaniu odpowiedzi na krępujące lub drażniące pytania. CAWI to metoda badania zapewniająca anonimowość, która bardzo dobrze sprawdza się w przypadku ankietowanych niechętnych rozmowom telefonicznym lub wywiadom bezpośrednim. Analizując wady CAWI należy natomiast wskazać na fakt, że w praktyce badania tą metodą pozwalają na dotarcie wyłącznie do tych respondentów, którzy korzystają z Internetu. Zalety CAWI jednak zdecydowanie przewyższają ewentualne ograniczenia.

Czy badaniom CAWI można zaufać?

Rzetelność i wiarygodność badań realizowanych na panelu Ariadna potwierdzają liczne listy referencyjne i regularna współpraca z wiodącymi ośrodkami naukowymi i uczelniami wyższymi. Ariadnie zaufali nie tylko marketerzy i mediowcy, ale także naukowcy. Realizujemy konsumenckie badania opinii i rynku, badania ogólnopolskie, marketingowe badania ankietowe, sondaże oraz badania eksperymentalne z zachowaniem wszelkich rygorów niezbędnych w pracy naukowej.
Z panelem Ariadna współpracują m. in.: Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Studiów Społecznych UW, Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Uniwersytet SWPS, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Badań Uprzedzeń, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Psychologii UMCS, Wyższa Szkoła Bankowa, Szkoła Główna Handlowa, Wdział Nauk Ekonomicznych UW, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i wiele innych.
Anonimowość techniki CAWI

Metoda badawcza CAWI jest realizowana przez panel Ariadna z zachowaniem pełnej poufałości. Wypełnienie ankiet metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) jest w pełni anonimowe, a wyniki prezentujemy w formie zestawień statystycznych. Działamy w oparciu o Ustawę o Ochronie Danych Osobowych oraz kodeks etyczny ICC/ESOMAR, stworzony we współpracy Europejskiego Stowarzyszenia Badaczy Opinii i Rynku oraz Międzynarodowej Izby Handlowej.

Jak zamówić badania CAWI?

Ilościowe badanie internetowe typu CAWI zamówisz pisząc na adres badania@panelariadna.pl lub korzystając z formularza kontaktowego. Doradzimy jakie pytania zadać, jak dobrać najbardziej odpowiednią próbę respondentów oraz jak wygląda szczegółowy cennik badania CAWI. To nic nie kosztuje. Sprawdź nas!

Z panelu Ariadna korzysta już ponad 100 000 ludzi z całej Polski. Do wzięcia udziału w marketingowych badaniach ankietowych CAWI zachęcają atrakcyjne nagrody! Za wypełnienie ankiety metodą CAWI uczestnicy otrzymują konkretną liczbę punktów, które później mogą wymienić na gratyfikację dostępną w aktualnym katalogu nagród.