Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Jak Polacy postrzegają najuboższych?

2021-11-24

Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie. Jak to możliwe w kraju, w którym ubóstwa doświadcza około 2 mln obywateli? Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie w Polsce, który oprócz poruszających historii i danych zawiera także wnioski ze specjalnego badania "Portret Biedy. Jak Polacy postrzegają problem ubóstwa" przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę.

To ważne, bo jak pokazują wyniki specjalnego badania przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę większość z nas wciąż posługuje się krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi najuboższych. Szlachetna Paczka zapytała Polaków o to, jak postrzegają problem ubóstwa: jak wyobrażają sobie tych, którzy go doświadczają, jaka jest według nich skala tego zjawiska i jak powinno się na nie reagować. 

Ponad jedna trzecia badanych deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie – nie ma takich osób wśród rodziny, przyjaciół, ani sąsiadów. Równocześnie aż 85% z nas uważa, że w biedę może wpaść każdy. A gdy już się to stanie, że bardzo ciężko się z niej wykaraskać. 85% respondentów odpowiedziało, że wyjście z biedy jest trudne, przy czym aż trzy czwarte z nas uważa, że to możliwe.
 

To oznacza, że biedy i problemów z nią związanych, jesteśmy przynajmniej świadomi. A kim w takim razie według nas są ubodzy, czyli ci, których jedna trzecia z nas nie zna? Wyniki badania pokazują, że w 2021 roku wciąż świetnie mają się stereotypy. Jak gdyby kilkadziesiąt lat badań społecznych, analiz i dowodów nie miało znaczenia. Albo: jak gdyby wciąż ważniejsze było nasze samopoczucie. Jak to? Biedny to dla nas najczęściej ktoś głodny, chory i bezdomny. Jak taki się stał? Z powodu choroby (63% wskazań), nadużywania alkoholu (58%), życiowej niezaradności (55%) albo lenistwa (51%).
 

"To dobre powody. Wygodne. Zrzucają bowiem z nas odpowiedzialność i sprowadzają kwestię biedy do konsekwencji indywidualnych błędów, zaniechań, w najlepszym razie winią niefortunne zbiegi okoliczności" – czytamy w Raporcie o Biedzie. 

"Trudno znaleźć inne niż stereotypowe obrazy biednych w publicznym dyskursie. Stereotypy nieuchronnie prowadzą jednak do uprzedzeń, te zaś do dyskryminacji i społecznego wykluczenia – mówi dr Izabela Desperak w komentarzu do Raportu o Biedzie. – Tym bardziej jednak potrzebne są kolejne oparte na badaniach publikacje oferujące wiedzę zamiast mitów, i dostępne szerokiej publiczności."


 

 

Cały artykuł >>>
Pełną treść Raportu o Biedzie znajdziesz na www.raportobiedzie.pl . Wejdź na stronę i pomóż docierać do ludzi żyjących w biedzie, zimnie i samotności.

Udostępnij artykuł: