Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Jeśli już zmieniać konstytucję, to trzeba wzmocnić prezydenta

2018-05-07

Sondaż dla WP

Zarówno PiS, jak i prezydent Andrzej Duda prą – niezależnie od siebie – do zmiany konstytucji. Z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla WP wynika: Polacy nie chcą zmiany konstytucji. A jeśli już, to z silnym prezydentem.

Według badanych, prezydent nie przebił się dotychczas ze swoim referendalnym pomysłem. Aż 54 proc. ankietowanych nie słyszało o inicjatywie Andrzeja Dudy.

Na pytanie czy „Twoim zdaniem należy zmienić polską konstytucję?” 33 proc. badanych odpowiedziało: „nie”. Za zmianami opowiedziało się 28 proc. Zarówno prezydent jak i PiS stanęli przed zadaniem przekonania Polaków do zmian i zrealizowania ich wizji – aż 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że „trudno powiedzieć” czy zmiany są konieczne.

Odpowiedź na kolejne pytanie: „Kto powinien w nowej konstytucji mieć mocniejszą pozycję?”, na pewno nie spodoba się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Badani uważają, że to nie premier, którym przy obecnym układzie łatwiej sterować, a prezydent, powinien dominować na scenie politycznej. Na prezydenta wskazało aż 51 proc. badanych. Za systemem „kanclerskim” forsowanym przez PiS opowiedziało się zaledwie 11 proc. Również w tym przypadku, dużo Polaków nie ma wyrobionego zdania. „Trudno powiedzieć” – takiej odpowiedzi udzieliło 38 proc. respondentów.

 

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 20-24 kwietnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

 

 

 

Udostępnij artykuł: