Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Potrzeby i preferencje Polek i Polaków w zakresie usług psychoterapeutycznych.

2024-10-15

Celem raportu opracowanego przez Uniwersytet SWPS, wydział filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskie Towarzystwo Psychologii Klinicznej i Psychoterapii jest poznanie opinii i preferencji Polek i Polaków, a więc potencjalnych odbiorców świadczeń z zakresu psychoterapii, na temat regulacji psychoterapii, w tym w szczególności wykształcenia bazowego psychoterapeutów.

Jak powinno być? Czy większość Polek i Polaków uważa, że psychoterapeuta powinien mieć bazowe wykształcenie psychologiczne lub lekarskie o specjalizacji w psychiatrii?

Większość Polek i Polaków jest zdania, że psychoterapeutą powinna być jedynie osoba o wykształceniu psychologicznym lub lekarskim o specjalizacji w psychiatrii oraz że psychoterapeutą nie powinna zostać osoba o dowolnym wykształceniu bazowym.

Zdania Polek i Polaków na temat dopuszczenia do usług psychoterapeutycznych osób o wykształceniu pedagogicznym, socjologicznym lub dowolnym medycznym oraz umożliwienia świadczenia psychoterapii absolwentom pracy socjalnej, resocjalizacji i nauki o rodzinie są podzielone – około 1/3 Polaków jest za, ale podobna liczba osób nie ma zdania w tej kwestii lub jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

 

Czy psychoterapia powinna podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia?

Zdecydowana większość Polek i Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia.
Większość Polek i Polaków jest zdania, że psychoterapia powinna podlegać procedurze weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa metod w oparciu o specjalistyczną ocenę, tak jak procedury i usługi medyczne.

Zdecydowana większość Polek i Polaków uważa, że psy- choterapia powinna być refundowana przez państwo – jedynie 2% uczestników badania jest przeciwna refundo- waniu tej usługi.

 

Zobacz pełną treść raportu. Wejdź na www.swps.pl

 


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1050 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 10 -15 maja 2024 roku. Metoda: CAWI.

 

Udostępnij artykuł: