W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski zadano pytanie, czy ankietowani obawiają się kolejnej fali zakażeń koronawirusem i wzrostu zachorowań na COVID-19. 55 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco (20 proc. zdecydowanie tak, 35 proc. raczej tak). Przeciwnego zdania było 34 proc. badanych (raczej nie 20 proc., zdecydowanie nie 14 proc.). 11 proc. odpowiedziało – trudno powiedzieć.
Zapytani, czy w Polsce należy przywrócić ograniczenia epidemiczne (np. obowiązek noszenia maseczek), jeśli dojdzie do wzrostu zachorowań na COVID-19, ankietowani w większości odpowiedzieli „tak” – 49 proc. wybrało taką odpowiedź (zdecydowanie tak – 23 proc. raczej tak – 26 proc.). Przeciwnego zdania było 40 proc. badanych (15 proc. raczej nie, zdecydowanie nie 25 proc.).
– Wyniki sondażu potwierdzają nasze obserwacje, że spora część społeczeństwa, niestety, nie uważa koronawirusa za istotny problem medyczny czy społeczny – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dr Paweł Grzesiowski. I dodaje: – W związku z tym nie obawia się choroby czy nie ma oczekiwania, by wdrożyć przesiewowe, masowe testy.
Jak dodaje, „z całą pewnością to, że 55 proc. ankietowanych uważa, że należy obawiać się COVID-19, to z jednej strony wynik dobry, ale też zły, bo prawie połowa Polaków nie obawia się wirusa„. – To kłopot – zaznacza.
Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 8 - 11 lipca 2022 roku.