Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Pokolenie Z: rewolucja czy kontynuacja?

2019-06-11

Generacja Z. Praca i finanse.

Młodzi z tzw. pokolenia Z wychowują się w zupełnie innych warunkach niż poprzednicy. Będzie to miało wpływ na ich zachowania jako pracowników i klientów instytucji finansowych. Ale czy to będzie zmiana rewolucyjna?

 

W świecie pełnym dóbr konsumpcyjnych i zachodzących zmian społecznych wolność i swoboda wyboru będą dla pokolenia Z kluczowymi wartościami. Zetki będą żyły dłużej o ok. 6-8 lat niż poprzednicy z pokolenia X i Y. To spowoduje, że będą musiały pracować dłużej o co najmniej kilka lub nawet 10 lat, by zarobić na siebie oraz na zwiększającą się liczbę emerytów.

 

Ze względu na zachodzące zmiany społeczne osoby z pokolenia Z będą coraz później zakładały rodziny, będą częściej żyły w nieformalnych związkach. Zwiększy się liczba rozwodów. To spowoduje, że więcej kobiet Zetek, niż tych z pokolenia X i Y, będzie aktywnych zawodowo, by mieć zabezpieczenie finansowe.

 

Pokolenie Z ma mniej rodzeństwa niż poprzednicy. Wychowane w znacznie większym dobrobycie będzie w przyszłości oczekiwać coraz wyższego standardu życia. Zetki będą miały znacznie więcej aktywów spadkowych i będą bardziej niecierpliwe w kwestii posiadania dóbr materialnych, w tym mieszkania.

 

Osoby z pokolenia Z lubią pieniądze. Generacji urodzonej i wychowanej w kapitalizmie trudno wyobrazić sobie życie bez dochodów, pozwalających na zaspokajanie przyjemności. Być może dlatego doceniają oszczędności i je posiadają.

36 proc. Zetek dysponuje zgromadzonymi pieniędzmi w kwocie do 1 tys. zł. Głównym źródłem, z którego czerpią środki, jest rodzina, która bardziej niż w poprzednich dekadach może sobie pozwolić np. na prezenty w postaci gotówki przy różnych okazjach.

 

Młodzi są wychowywani w czasach, gdy stale mówi się o czekających ich niskich emeryturach, dlatego można zakładać, że Zetki będą lepiej rozumiały konieczność oszczędzania niż starsze pokolenia. Zdecydowana większość (90 proc.) deklaruje, że gdy potrzebują kilkuset złotych na rozrywkę w danym miesiącu, wolą oszczędzić i odłożyć zakup, niż wziąć kredyt czy pożyczkę.

 

Wchodzenie na rynek pracy pokolenia Z budzi duże obawy pracodawców i obecnych pracowników firm, jednak są one często wyolbrzymiane.

 

Zetki bardziej stawiają na dobrą atmosferę i relacje z ludźmi, elastyczny czas pracy, możliwości rozwoju czy szybki dojazd do pracy. Pracodawcy będą musieli się bardziej natrudzić, by zatrzymać najmłodszych pracowników u siebie na dłużej. Tym bardziej, że pokolenie Z wchodzi na rynek pracy z bardzo niskim bezrobociem przez co jest dużo bardziej pewne siebie niż X czy Y.

 

W świetle wyników badania podejście do pracy osób z pokolenia X, Y, Z nie różni się między sobą aż tak bardzo, jak wielu mogłoby sądzić. Największe różnice dotyczą podejścia do zatrudnienia w formie umowy o pracę oraz stabilności, które dla Zetek nie są kluczowe.

 

Być może młodzi, którzy coraz częściej łączą pracę z nauką czy też dorabiają np. na własnym blogu czy kanale na YouTube, zaczynają się bardziej przyzwyczajać do niestabilności na rynku pracy niż ich poprzednicy.

 

Cały artykuł >>>

Udostępnij artykuł: