Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Pobierz aplikację mobilną Ariadny! 🥳
Pobierz aplikację, aby dostawać powiadomienia o nowych ankietach bezpośrednio na swój telefon.

Scrabble

Scrabble Original Poland

Scrabble powstały w roku 1931 a ich ojcem był Alfred Butts. Jest to jedna z najpopularniejszych gier, która nie traci swej świeżości oraz pomysłowości, pomimo biegu lat. Jeśli nie słyszałeś o Scrabble, to musisz wiedzieć, że jest to gra słowna, w której układa się słowa na planszy (przy pomocy płytek z literami) w sposób, który przypomina krzyżówkę. Scrabble Original Poland jest wersją gry, w której dostępne są polskie litery, dzięki czemu można ułożyć wszystkie rodzime słowa. Jest to wspaniała gra planszowa, która poszerza zakres słownictwa, uczy umiejętności koncentracji oraz szybkiego kojarzenia. Dodatkowo sprzyja rozwojowi społecznemu, komunikacji oraz logicznemu myśleniu.

Zasady gry

Słowa w grze układane są przy pomocy płytek, wśród których znajdziemy: 98 płytek z literami alfabetu oraz 2 płytki blanki (puste płytki), które mogą zastąpić dowolną literę. Każda z tych płytek ma własną wartość punktową, wyjątek stanowią blanki bez punktów. Dodatkowo na planszy znajdują się pola, które posiadają premię do punktacji — jeśli słowo przechodzi przez kilka pól premiowych, to się one sumują. Należy również pamiętać, że wyłożony blank przyjmuje literę, która nie może zostać zmieniona do końca gry.

Gra jest turowa i każdy gracz na początku pierwszej kolejki wyciąga siedem płytek z woreczka. Płytki ustawia się na swoim stojaku, a następnie układa się z nich słowa na planszy. Każde słowo musi się w logiczny sposób łączyć z już wyłożonymi literami i zawierać w sobie przynajmniej jedną z nich.

Grę wygrywa ten z graczy, który zdobędzie najwięcej punktów.

Co więcej, gra może być dostosowywana do indywidualnych potrzeb — reguły mogą być zmieniane w zależności od pomysłu, jedynie za porozumieniem wszystkich graczy.

Dopuszczalne słowa

Można układać wszystkie słowa, które znajdują się w języku polskim. Należy przy tym pamiętać, że muszą zostać one zapisane w poprawnej formie gramatycznej. Jednocześnie nie dopuszcza się słów, które pisane są wielką literą, stanowią skróty, przedrostki i przyrostki lub wymagają użycia łączników oraz apostrofów.

Kto może grać?

Scrabble są grą dla każdego — również dzieci powyżej 10 lat bez problemu się w niej odnajdą. Jest to wspaniały sposób na podniesienie ich zasobu słownictwa oraz utrwalenia zasad ortografii i gramatyki.

Dla ilu osób?

W grę mogą grać jednocześnie 4 osoby. Do typowej rozgrywki potrzeba przynajmniej dwóch osób, jednak wielu odkrywa przyjemność z układania słów w pojedynkę. Chociaż przy planszy może być ograniczona liczba graczy, znane są turnieje, które zrzeszają nawet tysiące osób. Między innymi to świadczy o potędze gry, jaką są Scrabble.