Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Sondaż: Komu ufają Polacy?

2019-06-26

Jedna grupa zawodowa znalazła się na dnie.

Straż pożarna, wojsko, naukowcy – to im najbardziej ufają Polacy. Tak wynika z badania dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna.

 

Zawody, które znalazły się na szczycie zestawienia od lat należą do grupy tych, którym najbardziej ufamy. Bezkonkurencyjni – to właściwie tradycja – okazali się strażacy. Ufa im 69 proc. ankietowanych.

Kolejną dwójkę, czyli wojskowych i naukowców, zwycięzcy wyprzedzili o ponad 20 pkt. proc. (każdy uczestnik badania mógł wybrać trzy zawody). Wojskowych wskazało 43 proc. ankietowanych, a naukowców 40 proc.

Wysokie, czwarte miejsce zajęli nauczyciele, którym najwyraźniej nie zaszkodził największy od 25 lat strajk w oświacie, do którego doszło wiosną 2019 roku. Wskazało ich 25 proc. ankietowanych. Policję wybrało 23 proc. uczestników badania, dziennikarzy 17 proc., księży 11 proc., a sędziów 10 proc. Polaków.  Ostatnia trójka to urzędnicy administracji państwowej (6 proc. wskazań), prokuratorzy (4 proc.) i politycy, którym ufa zaledwie 2 proc. uczestników badania.

 


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 21 - 24 czerwca 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1044). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

 

 

 

Udostępnij artykuł: