Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

75% Polaków nie wyjedzie w tym roku na Majówkę.

2023-04-27

Tak zwany „długi weekend” majowy stał się już tradycyjnym okresem, w którym wielu Polaków wyjeżdża na krótki wiosenny urlop, korzystając z kilku dodatkowych dni wolnych. Czy jednak wszyscy wyjeżdżają? Okazuje się, że większość Polaków – 75% - zostaje w tym czasie w domu. Natomiast spośród tych, którzy wyjeżdżają największa grupa korzysta z wyjazdu budżetowego, czyli takiego, w którym np. korzystają z bezpłatnego noclegu u znajomych czy rodziny.

Czy wszyscy Polacy wyjeżdżają na majówkę?

Wyjazdy na majówkę nie są aż tak popularne, jak mogłoby się niektórym wydawać. Tylko 25% Polaków w tym okresie korzysta z kilku dodatkowych dni wolnych, żeby gdzieś wyjechać. Natomiast większość Polaków, aż 75%, nie planuje żadnego wyjazdu. Wyjazdy planują najczęściej osoby z wyższym wykształceniem, młodsze i lepiej zarabiające.

Z tych, którzy wyjadą na majówkę, większość wybiera budżetowy sposób spędzania czasu, w którym skorzysta np. z darmowych noclegów, np. u rodziny lub znajomych – 13% Polaków tak planuje spędzić najbliższe wolne dni. Ten sposób spędzania majówki dominuje u osób młodych, wśród osób w wieku 18-24 lata i z wyższym wykształceniem – po 17% osób w tych grupach planuje tak spędzić najbliższy „długi weekend”. Ten sposób spędzania czasu wybierają również mieszkańcy małych miast (do 20 tysięcy mieszkańców) – aż 24% w tej grupie ma takie plany na nadchodzące dni.


 

Kto wyjedzie na majówkę za granicę?

Wyjazdy zagraniczne są dużo mniej popularne od odpoczynku w Polsce – tylko 4% Polaków wyjedzie w tym roku na majówkę za granicę i najwięcej jest ich wśród osób w wieku 25-34 lata (7%), mieszkańców większych miast oraz prowadzących własną działalność gospodarczą.

Majówka w tym roku, a majówka rok temu

Mimo, że prawie 39% Polaków ocenia swoją sytuację materialną jako gorszą niż w zeszłym roku (17% dużo gorzej, a 22% trochę gorzej), to liczba planujących wyjazd na majówkę prawie się nie zmieniła, choć nieznacznie wzrosła liczba osób spędzających ten czas w Polsce. 

 

 


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1048 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 21 - 24 kwietnia 2023 roku. Metoda: CAWI.

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

DOMINIKA MAISON – profesor psychologii, pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się naukowo psychologią konsumenta. Od lat z powodzeniem łączy teorię z praktyką prowadząc badania marketingowe i społeczne. Specjalizuje się w marketingu społecznym, badaniach postaw i zachowań finansowych oraz zachowań żywieniowych. Autorka ponad 120 artykułów naukowych i kilkunastu książek, między innymi "Psychologia konsumenta" (2014, PWN), "The Psychology of financial consumer behavior" (Springer, 2019) i najnowsza „Jakościowe metody badań społecznych. Podejscie apliokacyjne” (PWN, 2022).

 

Udostępnij artykuł: