Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Czy Boże Ciało powinno być dniem wolnym?

2023-06-07

83% Polaków uważa, że Boże Ciało powinno być dniem wolnym od pracy, a równocześnie 64% nie zamierza tego dnia uczestniczyć we mszy świętej lub procesji. Ponadto 39% Polaków nie orientuje się wcale lub bardzo słabo czego dotyczy to święto. To wyniki najnowszego mini-sondażu przeprowadzonego przez prof. Dominikę Maison na panelu badawczym Ariadna.

„Boże Ciało, mimo, że jest uważane za jedno z ważniejszych świąt w kościele katolickim, to dla większości Polaków utraciło swój religijny charakter. Wielu spośród określających się jako katolicy i osoby chodzące na msze, nie zamierza wziąć w tym roku udziału w procesji. Boże Ciało jest dla Polaków coraz bardziej okazją do dłuższego wyjazdu lub odpoczynku. Interesujące, że mimo odchodzenia od kościoła większość Polaków nie chce jednak rezygnować z tego wolnego od pracy dnia.” - mówi prof. Dominika Maison. 

 

Tylko 35% Polaków planuje w najbliższe Boże Ciało wziąć udział we mszy świętej lub procesji.

35% Polaków planuje wziąć udział w najbliższe Boże Ciało w procesji (z czego tylko 16% jest tego pewnych). Największą gotowość wzięcia udziału w procesji deklarują mieszkańcy wsi (43%) oraz, co oczywiste, osoby regularnie uczęszczające do kościoła (83% spośród tych, którzy chodzą do kościoła przynajmniej raz w tygodniu). Interesujące, że wiek czy wykształcenie w zdecydowanie mniejszym stopniu różnicuje plany uczestniczenia w procesji.

 

Prawie 1/3 Polaków (29%) deklaruje regularne uczestniczenie w procesji lub mszy w Boże Ciało (co 1-2 lata). Wyraźnie więcej jest takich osób wśród kobiet (33%) niż mężczyzn (25%) oraz wśród mieszkańców wsi (36%).

 

36% Polaków nie orientuje się wcale lub orientuje się bardzo słabo czego dotyczy święto Bożego Ciała

W coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie polskim brak orientacji 36% Polaków w tym jakie jest znaczenie święta Bożego Ciała może nie dziwić. Z drugiej strony pewnym zaskoczeniem może być to, że największa grupa takich osób jest wśród młodych, czyli osób, które w większości uczestniczyły na lekcje religii w szkołach (wśród osób w wieku 18-24 aż 54% twierdzi, że nie wiem czego to święto dotyczy). Oczywiście wiedza na temat święta Bożego Ciała wzrasta wraz z częstotliwością chodzenia do kościoła, jednak nawet wśród osób uczęszczających na msze przynajmniej raz w tygodniu 12% twierdzi, że ma małą wiedzę dotyczącą znaczenia tego święta.

 

83% Polaków chce, żeby Boże Ciało było dniem wolnym od pracy

Mimo, że większość Polaków nie zamierza uczestniczyć w obrzędach religijnych związanych z Bożym Ciałem, to jednak większość Polaków jest za tym, żeby Boże Ciało było dniem wolnym od pracy. I także tym razem większość zwolenników tego, żeby był to dzień wolny od pracy jest wśród osób, które regularnie i przynajmniej raz w tygodniu chodzą do kościoła (94%). Interesujące jednak jest to, że osoby niewierzące i nieuczestniczące w obrzędach religijnych chciałyby zachowania tego dnia jako wolnego od pracy – jest ich aż 66% w tej grupie.

 

 

 


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 2-5 czerwca 2023 roku. Metoda: CAWI.

Udostępnij artykuł: