Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Czy dla wyborców miejsce na liście ma znaczenie?

2023-10-12

W czasie kampanii wyborczej nieustannie słyszymy, że kandydaci na posłów zajmują określone miejsca na listach wyborczych swoich partii. Szeroko komentuje się, kto jest liderem listy, a kto nie dostał upragnionej "jedynki" w okręgu. Padają często takie określenia jak "miejsca biorące", a politycy walczą między sobą o najlepszą pozycję startową do wyścigu o mandat.

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że miejsce na liście nie ma znaczenia dla przeważającej części osób zamierzających wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych — odpowiedziało tak prawie trzy czwarte z nich (74%). A tylko 14% najchętniej zagłosowałoby na kandydata, który znajduje się na pierwszym miejscu listy popieranego przez nich ugrupowania.

Na pytanie, czy ogólnie rzecz biorąc, ma znaczenie, które miejsce zajmuje dany kandydat na liście wyborczej partii w wyborach parlamentarnych, twierdząco odpowiedziało 40% potencjalnych wyborców, zaś 44% uważa, że nie jest to istotne.

W pytaniu sprawdzającym wiedzę na temat obowiązującego w Polsce prawa wyborczego 41% zamierzających głosować wskazało, że kandydaci z danej listy uzyskują mandat według liczby zdobytych głosów, a miejsce na liście nie ma żadnego znaczenia. Z kolei 21% zaznaczyło, że uzyskanie mandatu jest związane z zajmowanym miejscem na liście. Również 21% respondentów było przekonanych, że miejsce na liście ma znaczenie tylko wówczas, gdy co najmniej dwóch kandydatów z tego samego komitetu otrzyma dokładnie tyle samo głosów. Natomiast co czwarty ankietowany (25%) przyznał, że nie ma wiedzy w tym zakresie.

 


Nota metodologicza:

Badanie przeprowadzono na panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=906 osób w wieku od 18 lat wzwyż zamierzających głosować w najbliższych wyborach parlamentarnych. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji mających zamiar głosować dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 15–17 września 2023. Metoda: CAWI.

 

 

 

Udostępnij artykuł: