Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

Nowy banknot: 1000 zł. Kto na nim?

2021-04-25

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie pojawi się nowy banknot o nominale 1000 zł.

Starsi czytelnicy na pewno pamiętają, kto był na banknocie o takim nominale sprzed denominacji. Banknot z Mikołajem Kopernikiem był najbardziej rozpoznawalnym środkiem płatniczym w latach 90. Miał on wartość obecnej złotówki.

 

Nowe tysiąc złotych może pojawić się już w 2022 roku. Na razie nie wiemy, kto miałby zdobić jego front, ale prezes NBP Adam Glapiński uważa, że powinna to być kobieta.

 

Postanowiliśmy nie czekać na decyzję NBP i przeprowadziliśmy badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Odpowiedzi Polaków na temat nowego banknotu są dość zaskakujące.

Na pytanie czy ankietowani w ogóle słyszeli o nowym pomyśle, to 55 proc. odpowiedziało, że nie. Do tego ponad połowa badanych uważa, że nowy banknot nie jest potrzebny. Zdecydowanie nie popiera tego pomysłu 31 proc., a 24 proc. badanych raczej nie popiera.

 

Zapytaliśmy też, kto powinien być na froncie nowego pieniądza. Tu odpowiedzi mogą bardzo zaskoczyć. Kiedy ankietowani mogli sami zdecydować o tym, kto powinien zdobić 1000 złotych, to większość badanych była za Janem Pawłem II. Za takim pomysłem jest 30 proc. badanych. Choć zdaniem prezesa NBP, powinna to być kobieta, to Polacy stawiają na Jana Pawła II. Na kolejnych miejscach podium znalazły się wybitne Polki Maria Skłodowska-Curie (23 proc.) i królowa Jadwiga (13 proc.).

 

 

Cały artykuł >>>


Nota metodologiczna: Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1069 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 16 - 19 kwietnia  2021 roku.

 

Udostępnij artykuł: