Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję

"Pijany jak Polak w Boże Narodzenie"? Badania pokazują, że to mocno naciągana teza

2019-12-20

W dniach od 6 do 10 grudnia 2019, na zlecenie Wirtualnej Polski, zostały przeprowadzone badania, które miały na celu zbadanie, czy Polacy podczas Świąt Bożego Narodzenia piją alkohol.

Nasi zagraniczni przyjaciele mają powiedzenie "pijany jak Polak w Boże Narodzenie" – na potwierdzenie tych słów można przytoczyć scenę serialu "W potrzebie", gdzie jeden z bohaterów beztrosko rzuca tym zdaniem. Pomijając fakt, że krążą o nas legendy dotyczące ilości wypijanego alkoholu, to czy faktycznie pijemy dużo podczas świąt?

 

 

Okazuje się, że większość Polaków nie pije alkoholu podczas Wigilii. Aż 66 proc. respondentów odpowiedziało przecząco na pytanie "czy pijesz alkohol w Wigilię Bożego Narodzenia?". Jedynie 23 proc. stwierdziło, że w ich domu obecne są napoje wyskokowe.

 

Co ciekawe, kiedy dopuszczamy obecność alkoholu na wigilijnym stole, to jest to zazwyczaj wino – wskazało na nie aż 72 proc. Badani uznali, że jest to odpowiedni alkohol do kolacji. Dużo mniej punktów procentowych uzyskała wódka, bo 35 proc., a whiskey 26 proc. Po piwo i bimber sięgamy najrzadziej.

 

 

O ile podczas Wigilii zachowujemy wstrzemięźliwość od alkoholu, tak podczas pierwszego i drugiego dnia świąt pozwalamy sobie na jego wypicie. Podczas tych dni zdecydowana większość Polaków, bo aż 56 proc. badanych, spożywa napoje wyskokowe. Abstynencję zachowuje 32 proc.  Jednak zwykle wypijamy kieliszek lub dwa wybranego trunku.

 

Cały artykuł >>>

 

Nota metodologiczna: Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.  Termin realizacji: 6 - 10 grudnia 2019 roku.

 

 

 

 

Udostępnij artykuł: